BEZPIECZNE WAKACJE – zadania dla 5-latków

Przyszło lato, a z nim upragnione wakacje. Dzisiaj zachęcamy Was do wykonania kilku zadań.

Zapraszamy do zabawy 🙂

1. Spróbujcie rozwiązać zagadkę:

Trwają dwa miesiące.

Lubią je uczniowie,

bo mogą odpocząć

i stawać na głowie. (WAKACJE)

Powiedzcie:

– Co to są wakacje i z czym się kojarzą?

– Podzielcie na sylaby i głoski słowo wakacje. Wyodrębnijcie pierwszą i ostatnią głoskę.

2. Posłuchajcie piosenki pt.: „Rodzinna wycieczka”.

Rodzinna wycieczka

Odpowiedzcie na pytania:

– z kim dzieci pojechały na wczasy?

– jakim środkiem transportu się poruszają?

– jak należy zachować się w samochodzie?

– jakie jeszcze znacie inne środki transportu?

– w jakiej porze roku są wakacje?

– gdzie możemy spędzić wakacyjny czas?

3. Wysłuchajcie opowiadania „Przygoda Oli”

,,Wreszcie wakacje” – powiedziała Ola budząc się rano w pokoju z widokiem na morze. To były wyczekiwane wakacje po długim roku szkolnym, obfitym w przygody i uroczystości.
,,Jemy śniadanie i wychodzimy na plażę”- powiedziała mama. Po pysznej jajecznicy Ola, jej siostra Ala i tata byli już gotowi do wyjścia. Cała rodzina wyruszyła na plażę. Po drodze zatrzymali się przy budce z lodami. Lody były kolorowe a wybór niespotykanie duży. Ola i Ala nie mogły się zdecydować .
Kiedy Ola wybrała już malinową i pistacjową gałkę spostrzegła budkę z kolorowymi muszelkami i innymi pamiątkami z wakacji. Szybko do niej pobiegła, bo przecież obiecała babci muszelki. Gdy z zapartym tchem oglądała pamiątki nagle zobaczyła, że jest sama. A gdzie mama i tata?
Ola szybko wybiegła ze sklepiku, ale rodziców nie było widać w pobliżu. Natychmiast udała się do pani kasjerki i powiedziała że się zgubiła, że się nazywa Ola Nowak. Pani kasjerka powiadomiła ratownika. Po chwili przez megafon zabrzmiał komunikat o znalezionej dziewczynce Oli. Po 10 minutach do sklepiku dotarli rodzice, którzy również szukali córki. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Ola już na zawsze zapamięta, że nie wolno oddalać się od rodziny.

– Gdzie Ola z rodziną spędziła wakacje?

– Jak miała na imię siostra Oli?

– Dokąd rodzina wybrała się po śniadaniu?

– Co wydarzyło się po drodze?

– Jak zachowała się Ola?

– Jak oceniacie jej postępowanie?

4. Zapraszamy na krótką zabawę ruchową.

Aktywna zabawa z Pipi

5. Spróbujcie wykonać papierową łódkę metodą origami według poniższej instrukcji (kliknij w link).

Łódka z papieru

6. Zachęcam do wykonania zadań matematycznych z kart pracy( str. 72, 74, 78).

Karty pracy

7. Na koniec przypomnijmy sobie zasady bezpiecznych wakacji, odpowiadając TAK lub NIE na poniższe pytania:

• Czy przed wyjściem na słońce, należy posmarować skórę kremem z filtrem?
• Czy w lesie można palić ognisko?
• Czy biała flaga oznacza, że można się kąpać?
• Czy na plaży można zakopać śmieci?
• Czy w górach można spacerować w klapkach?
• Czy w górach należy zawsze iść wyznaczonym szlakiem?
• Czy podczas jazdy na rowerze należy mieć kask?
• Czy w czasie burzy można stać pod drzewem?
• Czy dzieci powinny mieć rękawki i koła ratunkowe?