Marcowa pogoda – zajęcia dla 3 latków i nie tylko

Dzień dobry dzieciaki, przedszkolaki. Wyspałyście się?

W takim razie posłuchajcie piosenki o kapryśnym marcu: „W marcu jak w garncu”

Podobała Wam się piosenka?  O czym ona była?

A teraz mam dla Was kilka zagadek pogodowych

• Widzisz je za dnia na pogodnym niebie, za to w dzień pochmurny chmurka chowa je za siebie. (słońce)
  • Gdy jest ciemna, to już wiesz, że lada moment spadnie z niej deszcz. (chmura)
  • Mówimy ,że coś jest białe jak … (śnieg)
  • Spada z chmury na ziemię – kapu, kap. Gdy tak się dzieje, parasolkę złap! (deszcz)
  • Gdy niebo się chmurzy, a czasem w czasie burzy pojawia się nagle jasny znak na niebie – musisz wtedy uważać na mnie i na siebie! (piorun)
  • Szumi wokół nas, nawet tam,gdzie las, szszszsz… (wiatr)

Zabawa twórcza „Marcowe odgłosy”.

Potrzebne będą kawałki papieru, butelki.

Próbujemy naśladować odgłosy przyrody, korzystając z dostępnych materiałów. Np. gniotąc papier albo trąc dłońmi o siebie – naśladujemy szum wiatru; dmuchając w otwór butelki i improwizując melodycznie na głosce u – gwizd wiatru; stukając palcami w papier – krople deszczu. I oczywiście wiele innych według waszej inwencji.

A teraz posłuchajcie wiersza B. Formy „Marcowe kaprysy”

Ja jestem marzec, ja wam pokażę,                                     Zmarzną wam nosy i zmarzną uszy,

Jak dobrze mieszać pogodę w garze.                                  I jeszcze trochę śnieżek poprószy.

Zanim na dobre wiosna przybędzie,                                   I chociaż słońce mocniej przygrzeje,

Ja ślady zimy zostawię wszędzie.                                       To jeszcze chłodnym wiatrem powieje.

• O jakim miesiącu była mowa w wierszu?
  • Jaka była wtedy pogoda?

Przypomnienie znaczenia przysłowia „W marcu jak w garncu”.

W miesiącu marcu w pogodzie może się wydarzyć naprawdę wszystko i to w dodatku jednego dnia. Może być piękna, słoneczna, po czym za chwilę może zerwać się wiatr, może zacząć padać śnieg, deszcz. Mogą wystąpić wszystkie zjawiska pogodowe tak jak np. w zupie jarzynowej, gdzie do garnka możemy włożyć wszystkie warzywa i ugotować z nich zupę.

Spróbujcie dowolną techniką (farby , kredki…) wykonać pracę plastyczną pt: „W marcu  jak w garncu” – Udanej zabawy!!!

Są już pierwsze prace plastyczne: