Na wiejskim podwórku – zadania dla starszaków

Witajcie dzieciaki, dzisiaj przypomnimy sobie wiadomości na temat wiejskich zwierząt hodowlanych. Pobawcie się na początek przy znanej piosence. Zapraszam!

Dziadek fajną farmę miał – piosenka

Zaczynamy zadania!

1. Quiz komputerowy – coś dla wielbicieli gier komputerowych.

Waszym zadaniem będzie odgadnąć jakie zwierzę kryje się pod klockami i dopasować co ono nam daje. Mam nadzieję, że zdobędziecie wszystkie punkty! Trzymam kciuki!

Zgadnij jakie zwierzątko?

2. Mierzenie – tyle stóp, tyle kroków – matematyczne zadania.

Wyobraźcie sobie, że jesteście farmerem, który musi zmierzyć swoje pole, żeby wiedzieć ile zboża zasiać. Waszym zadaniem będzie mierzenie szerokości dywanu wraz z rodzicem lub rodzeństwem, stopa za stopą.

– Mały dywan. Mierzymy szerokość dywanu, stawiając stopę przed stopą (palce jednej stopy dotykają pięty drugiej stopy) i głośno licząc. − Dlaczego wyszły wam różne wyniki? − Czy wasze stopy są jednakowej długości?
– Duży dywan. Mierzenie długości dywanu krokami. Mierzymy długość dywanu krokami, które głośno liczymy. − Dlaczego wyszły wam różne wyniki? − Z czym jest związana długość waszych kroków? (Ze wzrostem).

3. Zadania z naszych kart pracy:

Przyjrzyj się obrazkom i opowiedz jakie prace wykonywane są na wsi?
Wykonaj ćwiczenie poprawiając po śladzie narzędzie i połącz rysunki z odpowiednim napisem.

str 12 i 13 karty pracy Olek i Ada

4. Odkrywanie litery Ż, ż

Dokonaj analizy i syntezy słuchowej z pomocą rodzica. Poznanie głoski i litery ż małej i Ż wielkiej.
– podziel słowo żaba na sylaby, a potem na głoski,
-policz z ilu sylab i głosek składa się wyraz żubr,
– podaj przykłady słów rozpoczynających się głoską ” Ż”, „ż”
(żubr, Żaneta, żółw , żyrafa …),
– podaj przykłady słów mających głoskę „ ż” w środku
(kożuch, mrożonki, bażant …)
– a może znasz słowa mające głoskę „ż” na końcu
(leż, papież, beż, bagaż…)
– podziel na sylaby i głoski trzy wybrane przez Ciebie wyrazy z  głoską ż:

str 64 i 65 Litery i liczby

Napisz starannie literkę Ż, ż ( plik do pobrania) po śladzie. Następnie w

zeszycie najpiękniej jak potrafisz samodzielnie dwie linie wielką literę Ż i dwie linie małą literę ż:

str 66 i 67 Litery i liczby

5. Plastyczna praca – makieta wiejskiego podwórka.

Wykonaj, przy pomocy rodzica lub rodzeństwa makietę wiejskiego podwórka. Na kartce rozrysuj zwierzętom swoje stanowiska – miejsca, w których będą mieszkały, a następnie wykonaj z plasteliny wybrane zwierzęta z wiejskiego podwórka. Powodzenia!