Warsztaty Wielkanocne w Muzeum – grupa VI

W marcu dzieci z grupy VI uczestniczyły w warsztatach zorganizowanych przez Muzeum Północno – Mazowieckie pt. „Zwyczaje wielkanocne na Kurpiach i u sąsiadów”. Czas Wielkanocny, tak jak inne przełomowe okresy związane z wielkimi świętami, łączy ze sobą przeżycia typowo religijne z wielowiekową tradycją, którą warto kontynuować. Na Kurpiach panuje zwyczaj wykonywania dużych i bardzo strojnych palm. W wielu miejscowościach odbywają się konkursy na najładniejszą i największą palmę. Dzieci miały okazję zobaczyć jak wygląda taka palma, a także dowiedziały się w jaki sposób dawniej ludzie dekorowali swoje domy w okresie przedświątecznym. Poznały także tradycję przygotowywania święconego  – koszyka z żywnością, który nieśli do kościoła w Wielką sobotę. Ważnym elementem tradycji kurpiowskiej jest  ozdabianie jajek. Przedszkolaki  poznały zwyczaj pisania jajek woskiem i malowania w wywarze z łusek cebuli. Mogły samodzielnie ozdobić jajko wzorami z wosku. Gotową pisankę zabrały na pamiątkę do przedszkola.