Zabawy z Einsteinem – „Chemiczne jojo”

W kwietniu zaprosiliśmy naszych przedszkolaków na ostatnie już w tym roku zajęcia z cyklu „Zabawy z Einsteinem”. Tym razem przenieśliśmy się do pracowni chemicznej, aby wyczarować „chemiczne jojo”. Posłużyły nam do tego różne produkty spożywcze, które każdy z pewnością znajdzie w swoim domu. Dzieci obserwowały zachodzącą reakcję między kwasem a zasadą, w którym zabarwione kropelki octu puszczone do szklanki z olejem i sodą powoli opadają na dno i tam następuje reakcja. W wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) następuje wytworzenie sie gazu – dwutlenku węgla (CO2), który zaczyna otaczać kolorowe krople, a te stają się przez to lżejsze i unoszą się do góry. Gdy dotrą do powierzchni oleju tam gaz ulatnia się, a cięższe krople z powrotem opadają na dno, gdzie reakcja się powtarza. Dwutlenek węgla – niewidoczny gaz jest ciężki, dlatego też osadza się nad taflą oleju.

Zajęcia wywarły na przedszkolakach ogromne wrażenie. Wszyscy będziemy wspominać je z uśmiechem na twarzy.