Andrzejki – grupa II

Czary –  mary, czary – mary
niech się spełnią Andrzejkowe czary…
Andrzejki to stary ludowy zwyczaj.
Tradycje wróżb przetrwały do dzisiaj. Obecnie Andrzejki są wspaniałą zabawą, dostarczającą wielu przeżyć i emocji. Koniec listopada, to czas Andrzejek – czarów, wróżenia, przepowiadania co przed nami. Nasze przedszkolaki z grupy II również chciały zajrzeć w przyszłość, sprawdzić co je czeka. Zebraliśmy się więc , by  wspólnie się pobawić, poczarować, powróżyć. Dzieci poznały  najbardziej popularne wróżby m.in. lanie wosku, wróżby z butami. Odczytywanie znaków i przepowiedni wprowadziło wszystkich w tajemniczy nastrój. Cienie woskowych figurek pobudziły fantazje                   i wyobraźnie przedszkolaków.Dowiedzieliśmy się co nas czeka w niedalekiej przyszłości (kto musi uważać na zdrowie, kto spotka kogoś dawno nie widzianego, ile prezentów dostaną od Mikołaja…)        i tej bardziej odległej np. dotyczącego tego jaki zawód wybiorą przedszkolaki jak już dorosną. Było nawet czarowanie prawdziwą czarodziejską różdżką – dzieciaki z pustego pudełka wyczarowały lizaki i wróżbę na przyszłosć. Czy wróżby się spełnią – przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły one nam wiele radości i  były okazją do wspólnej zabawy.