„CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Kochane dzieci,

mimo obecnej sytuacji, nasze przedszkole pragnie przystąpić do realizacji programu „Czyste powietrze wokół nas”. W związku z tym, zachęcamy wszystkie dzieci 5, 6- letnie wraz z rodzicami do aktywnego włączenia się w jego realizację.

Celem programu jest wykształcenie u dzieci świadomej  umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy, a także wzrost kompetencji rodziców w zakresie ochrony dzieci przed ekspozycją na dym tytoniowy.

Zapraszamy do zapoznania się z historyjką o podróży Dinusia pociągiem, a następnie pobrania znaczka do kolorowania.

Z pozdrowieniami Pani Ania, Danusia, Ewa i Ela

Historia o podróży Dinusia pociągiem

Pewnego dnia do Dinusia przyszedł pan listonosz i przyniósł list zaadresowany do Dinusia. Dinek podziękował listonoszowi i pospiesznie otworzył list. Pisał do niego jego wujek, który mieszkał na wsi i zapraszał Dinka na wakacje. Dinek lubi oddychać świeżym powietrzem, więc chętnie wybierze się na wieś do wujka. Postanowił pojechać tam pociągiem z mamą. Szybko spakowali się, pojechali na dworzec kolejowy, kupili bilety i wsiedli do pociągu.

(Ustawiamy się „w pociąg”, który przejeżdża przez pokój, a jego wszyscy pasażerowie śpiewają piosenkę „Jedzie pociąg z daleka”. Następnie siadamy na dywanie i słuchamy dalszej części historyjki.)

Dinek wraz z mamą wsiadł do pierwszego wagonu. Był to wagon, w którym nikt nie palił papierosów. Dinek, szukając wolnego miejsca przyglądał się ludziom siedzącym w tym wagonie.

(Pokażcie, jak Dinek czuł się w tym wagonie… Demonstracja zachowania np. Dinek jest zadowolony, siedzi wygodnie, wygląda zdrowo, je ze smakiem.)

Dinek jednak nie znalazł wolnego miejsca w tym wagonie. Opuścił go i przeszedł z mamą
do następnego. W wagonie, do którego weszli było dużo dymu. No tak, ten wagon był pełen palaczy. Dinuś wiedział, że są takie wydzielone wagony dla palących. Może niedługo ich nie będzie, bo teraz obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych. Dinek spojrzał na ludzi w tym wagonie.

(Jak czuł się Dinek? Spróbujcie to zademonstrować: Dinek kaszle, dym szczypie go w oczy, nie smakuje mu jedzenie z dymem.)

Czy w takim wagonie jest przyjemnie? Dinek szybko uciekł stamtąd. My również zmieńmy szybko wagon. Zróbmy znów „pociąg” tak jak na początku i …uwaga… Odjazd!